Sadzīves ķīmijas produkti
18.09.2015
Ietekme uz vidi
- Sadzīves ķīmijas sastāvā esošās vielas nonāk atmosfērā (piemēram, šķīdinātāji dažādu līmju sastāvā) vai ūdenī (piemēram, ar tīrīšanas un mazgāšanas līdzekļiem), pasliktinot gaisa kvalitāti un apdraudot dzīvos organismus upēs un jūrās.
- Iepakojumam plaši izmanto plastmasu, ko ražo no neatjaunojamajiem fosilajiem resursiem (naftas un dabasgāzes), kas savukārt pārvēršas atkritumos, kuru noārdīšanai ir vajadzīgs ļoti ilgs laiks.
- Transportējot sadzīves ķīmijas produktus no ražošanas vietas uz pirkšanas vietu, tiek patērēta enerģija un rodas izplūdes gāzes.
Ietekme uz veselību
- Sadzīves ķīmijas sastāvā esošās kaitīgās ķīmiskās vielas var kaitēt cilvēka veselībai gan akūti (izraisot alerģijas, apdegumus, saindēšanos), gan ilgtermiņā (izraisot vai pastiprinot astmu, izraisot endokrīnās sistēmas traucējumus).
Kā izvēlēties?
- Izvērtē, vai šie produkti tiešām ir vajadzīgi un vai tiem nav citas alternatīvas. (Varbūt varam iztikt, piemēram, bez aromatizētājiem un gaisa atsvaidzinātājiem?)
- Vienmēr iepazīsties ar produkta izmantošanas noteikumiem un ievēro tos, tostarp glabā šos produktus bērniem neaizsniedzamā vietā.
- Ievēro dozēšanas norādes.
- Dod priekšroku produktiem, kas ražoti pēc iespējas tuvāk, tā samazinot resursu patēriņu un ietekmi, kas rodas produktus transportējot.
- Dod priekšroku mazgāšanas līdzekļiem, kas ražoti no atjaunojamajiem resursiem un bioloģiskās lauksamniecības produktiem.
- Izvairies no produktiem, kas satur īpaši nevēlamas vielas.
- Nogādā iepakojumu pārstrādāšanai un izvēlies produktus otrreiz pārstrādātā iepakojumā.
Ko Tev garantē Eiropas ekopuķīte?
- Mazāks ķīmisko vielu daudzums, un tās ir bioloģiski noārdāmas.
- Stingri ierobežojumi vielām, kas kaitē Tavai vai ūdens organismu veselībai.
- Mazāk iepakojuma.
- Efektīva mazgāšana.